Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Konya °C

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ü anma törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ü anma törenine katıldı
REKLAM ALANI
16.01.2023
A+
A-

 

 

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük’ü anma törenine katıldı

2023

“Kıbrıs Türklerinin egemen bir halk olarak bu topraklarda varlığını sürdürebilmesinde Küçük’ün hizmetleri çok büyüktür”

 

 

 

facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing buttonprint sharing button

Fotoğraflar

 

 

 

 

 

 

 

Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük, ölümünün 39’uncu yıl dönümünde Hamitköy Anıttepe’deki anıt mezarında düzenlenen törenle anıldı.

Saat 10.30’da anıta çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilip yarıya indirilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Tatar, anıt özel defterini imzaladı.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın konuşmasını yapmasıyla tören sona erdi.

“Hem Halkın Sesi gazetesi ile hem de bir doktor olarak her zaman halkla iç içeydi”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, anma töreninde yaptığı konuşmada, vefatının 39’uncu yılında Dr. Fazıl Küçük’ü sevgi, saygı, özlem ve rahmetle andığını belirterek, İngiliz Sömürge Yönetimi sırasında bugünkü iletişim olanaklarının olmadığı bir dönemde Küçük’ün Türkiye’de köy köy dolaşarak, bağların pekiştirilmesini sağladığını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tarih sahnesine çıkması, İstiklal Savaşı’nın kazanılması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan aldıkları ilhamla Dr. Fazıl Küçük ve dava arkadaşlarının, Kıbrıs Türklerinin mücadelesini yürüttüklerini ve Atatürk devrim ve inkılaplarının uygulanması için çalıştıklarını söyledi.

Dr. Küçük’ün Türkiye ziyaretlerinde devlet yöneticileriyle görüşmeleri ve Sedat Simavi gibi gazetecileriyle yakın münasebetleri neticesinde, özellikle Londra ve Zürih Antlaşmaları öncesinde Türkiye’nin Kıbrıs’a olan ilgisini artırmayı başardığını kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, o süreçte Türk kamuoyunda yer alan “Ya taksim ya ölüm”, “Kıbrıs Türk’tür, Türk kalacaktır” söylemlerini hatırlattı.

“Kıbrıs Türklerinin egemen bir halk olarak bu topraklarda varlığını sürdürebilmesinde Dr. Fazıl Küçük’ün hizmetleri çok büyüktür” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, Halkın Sesi Gazetesi ile ve bir doktor olarak her zaman halkın içinde olduğunun ve halkın Kıbrıs Türk kimliğini benimsemesinde liderlik yaptığının altını çizdi.

“Bütün bunları kısacık ömrüne sığdırabilmek, bu başarıların ortaya çıkmasında gösterdiği cesaret fevkalâde önemlidir”

Cumhurbaşkanı Tatar, tüm bu çalışmalar sonucunda ve dönemin Türkiye Başbakanı Adnan Menderes ile ve Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’nun gösterdiği iradeyle, Kıbrıs Türk halkının Kuruluş Anlaşmalarında kurucu bir ortak olması, Türkiye’ye garantör bir devlet olarak anayasal bir sıkıntı olursa tek taraflı müdahale hakkı verilmesi ve Türk askerinin adaya geri gelmesinin başarıldığını aktardı.

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın cumhuriyeti kurma kararı aldığında ilk olarak telefonla Dr. Küçük’e bilgi verdiğini ve 1983’te kuruluş törenlerinde Küçük’ün Denktaş’ın yanında yer aldığını kaydeden Tatar, Dr. Küçük’ün vefatından birkaç gün önce sarf ettiği “Artık ölsem de gam yemem, çünkü başlattığımız kutsal mücadele şu anda cumhuriyetle sonuçlanmıştır” sözlerine işaret etti.

“Bütün bunları kısacık ömrüne sığdırabilmek, bütün bu başarıların ortaya çıkmasında gösterdiği cesaret, en zor günlerde halkımızın umutsuzluğa kapılmaması için ortaya koyduğu liderlik fevkalade önemlidir” ifadeleri kullanan Cumhurbaşkanı Tatar, “Ruhu şad olsun, mekanı cennet olsun” dedi.

Anıt Özel Defteri

Cumhurbaşkanı Tatar, Anıt Özel Defteri’ne ise şunları yazdı:

“Özgürlük ve Bağımsızlık Mücadelemizin Önderi Aziz Dr. Fazıl Küçük,

Kıbrıs Türk halkının yok edilmek istendiği o zor ve karanlık günlerde, her türlü tehlikeyi ve fedakarlığı göz önüne alarak yaktığınız direniş meşalesiyle başlayan özgürlük ve bağımsızlık mücadelemiz, yine aynı kararlılıkla devam ederken, bugün yine manevi huzurunuzdayız. Sizi bir kez daha sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz.

Düşünceleriniz ve mücadeleniz, yolumuzu aydınlatmaya devam ederken, önemli ilkelerinizden olan ‘Kıbrıs Türk halkı Türkiyesiz var olamaz’ ve ‘Kıbrıs meselesi Türkiyesiz çözülemez’ ifadeleriniz, mücadelemize rehber olmaya devam ediyor.

Aziz liderimiz, sizden aldığımız ilham ve güçle mücadeleye devam ederken, halkımızın özgürlüğü ve egemenliğini korumak, temellerinde aziz şehitlerimizin kanı ve canı bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatmak, en büyük görevimizdir.

Halkımızın büyük fedakarlığı ve direnişiyle vatan yapılan bu topraklarda 1974 öncesine dönülemeyeceği gibi Anavatan Türkiye’nin garantörlüğü ile Türk askerinden de vazgeçmeyeceğiz. Anavatan Türkiye ile birlikte yürümeye devam edeceğiz.

Aziz liderimiz, dün olduğu gibi bugün ve yarınlarda da Kıbrıs Türk halkının yüreğinde ve mücadelesinde yaşamaya devam edeceksiniz. Sizi unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız.

Ruhunuz şad olsun.”

Dosya Adı

kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-ersin-tatar-ozgurluk-mucadelesi-lideri-dr-fazil-kucuku-anma-10611

 

 

REKLAM ALANI
Arabic Arabic Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish Turkish Turkish